« سبک هاپکیدو GHA جمهوری اسلامی ایران »

 

این اساسنامه شامل مجموعه قوانین و مقررات ،شرح وظایف و تشکیلات و نحوه فعالیت اعضاء ، هنرجویان ، مسئولین ، مربیان و نمایندگان تحت پوشش سبک هاپکیدو می باشد.

 

مقدمه:

امروزه سلامت روحی قشر جوان و تضمین انگیزه مشارکت جویی مردم در بنیان رشته های مختلف ورزشی و گسترش زمینه های عملی ورزشی (فرهنگی) و سامان دادن نظام توزیع مناسب امکانات فرهنگی در بین مردم و ارائه راهبردهای تخصصی در عرصه فرهنگ ورزشی کشور فقط جهت ایجاد یک جامعه سالم است.

جامعه سالم زمانی ایجاد می شود که جامعه هم از سلامت روحی و هم از سلامت جسمی برخوردار باشد

 

هاپکیدو:( عصاره هنرهای رزمی مشرف زمین )

 

تعریف هاپکیدو  

"هاپکیدو نه تنها یک هنر دفاع شخصی است بلکه نوعی هنر با توانایی مشروط برای کنترل ذهن، روح و بدن به سمت بیشتر هماهنگ شدن است."

 

هاپکیدو در لغت به معنی = (هاپ= هماهنگی) + (کی= انرژی درونی)+ (دو = راه و روش)

هاپکیدو در اصطلاح = به معنی روش هماهنگ سازی انرژی درونی می باشد.

 

به طور خلاصه آموزش هاپکیدو شامل :

آمادگی جسمانی ، ضربات متنوع و تخریبی دست و پا ، تکنیکهای قفل مفاصل ، شناسایی نقاط حساس و عصبی بدن ، تكنيكهاي پرتابي ، تسليم و خفه كردن ، تکنیکهای پلیسی ، آموزش و دفاع در مقابل انواع سلاح سرد ، روشهای نوین مبارزات آزاد،مبارزات زمینی، تعمق ومعالجه و ... می باشد.

 


تاریخچه هنر رزمی هاپکیدو

هنر رزمي هاپكيدو كه در واقع عصاره و تكامل هنرهاي رزمي مشرق زمين بوده و مهد پيدايش آن جمهوري خلق كره ميباشد و به دليل استراتژيك خاص خود از نظر علمي و كاربردي، علاوه بر گسترش چشمگير براي عموم مردم ، ورزش رزمي مورد استفاده پليس ، سازمانهاي ضد شورش ، پليسهاي امنيتي ، محافظين شخصيتها يا باديگاردها قرار گرفته است.

قدمت هاپكيدو بر اساس آثار و اسناد به هزاران سال قبل و اما تشكيل و تنظيم آن به اواسط قرن بيستم برميگردد . هاپكيدو ريشه و اصالت خود را مرهون زحمات استاد بزرگ و فقيد چوئي يونگ سول  Choi Young Sul ( پدر هاپكيدو) ميداند.  

 

استاد بزرگ چوئي يونگ سول در سال 1904 در دهكده يانگ دونگ (Young Dong ) از ايالات چونگ چانگ متولد شد. وي كه درسن كودكي يتيم شده بود در سال 1912 توسط يك خانواده ژاپني به ژاپن برده شد و به عنوان عضوي از خانواده تاكدا Takeda درآمد.  تاكدا استاد اعظم دايتو ريو بود ، چوئي سي سال از عمر خود را به وقف آموختن اين فنون و ياوراي Yavara ژاپني و چندين هنر رزمي ديگر  كرد ، تا اينكه استاد تاكدا در سال 1943 در گذشت و استاد چوئي به زادگاه خود كره جنوبي برگشت و شروع به تدريس فنون رزمي خود كه از چندين مهارت رزمي (Yu Kwan Sul , Yavara, Hapki Yu Kwan Sul , Taekwondo)  تشكيل شده بود پرداخت . و در سال1951 اولین باشگاه استاد چویی تاسیس شد وي ابتدا به كمك شاگردان برجسته اش تعدادي از كره اي بومي را به عضويت پذيرفتند و كاملا فنون دفاع شخصي را به آنها آموختند كه در سال 1958 این ورزش رسما به نام هاپكيدو معرفی شد.. تمرينات طاقت فرسا و پتانسيل بالاي تكنيكهاي هاپكيدو به جهت علمي و كاربردي بودن باعث شد كه سريعا درسراسر كره گسترش يابد.

در آن زمان كه تكواندو بهترين ورزش رزمي در كره بود ، هاپكيدو يكي از فنون منتخب عموم مردم و همچنين نيروهاي مخصوص ارتش، پليس و گارد رياست جمهوري برگزيده شد، بدین گونه بسیاری از اساتید تحت آموزش قرار گرفتند و به ملل مختلف اعزام شدند اکنون در بیش از 70 کشور دنیا هاپکیدو وجود دارد.

 

((شعار هاپکیدو تواضع ، فروتنی و ارزشهای الهی می باشد))

 

اصول هاپکیدو:

Yu: آب

در این اصل یک هاپکیدوکار باید مانند آب جریان داشته باشد و هرگز در برابر موانع متوقف نشود مانند عبور آب از صخره ها و سدها . آب در هر ظرفی قرار بگیرد به شکل آن در می آید و خود را با آن انطباق می دهد و یک هاپکیدوکار باید در هر شرایط حمله حریف خود را با آن هماهنگ نماید.

Won:دایره

در این اصل یک هاپکیدو کار باید با ایجاد دایره حرکتی و نیروی گریز از مرکز تعادل حریف را برهم زند و همچنین با ایجاد اهرم دایره ای ، تغییر مسیر ناگهانی و پیچش در مفاصل حریف، حملات وی را خنثی نماید واورا سرنگون سازد.

Wha: هماهنگی

در این اصل که مهمترین تئوری است یک هاپکیدو کار باید بین ذهن ، روح ، جسم و روش اجرای فنون هماهنگی ایجاد نماید و در مرحله بعدی خود را با حملات حریف هماهنگ نماید در این صورت با کمترین مقاومت حریف، بر وی غلبه و حملاتش را دفع خواهد کرد.

 

فلسفه هاپکیدو:

 

يك ذهن سالم و يك بدن سالم براي داشتن يك زندگي سالم ضروري مي باشند زماني فيلسوفي مي گفت ( آموزش هاپكيدو تنها به آموزش تكنيكها محدود نمي شود بلكه مي تواند باعث رشد و تقويت فرهنگ فيزيكي و روحي نيز بشود) هاپكيدو از طريق آموزش مساوي جسم و روح به رشد و توسعه بدن كمك مي كند. توان آموزش مي تواند باعث ثبات و استحكام بيشتر خانواده و زندگي از طريق ( دان جون) شود يعني كنترل قلب و ششها. تكنيكهاي پيچش و تغيير ناگهاني مفصل باعث تحريك اعصاب و متابوليسم (سوخت و ساز) كلي مي شود و همچنين باعث متعادل ساختن فشار خون و اندامها مي شود. ياد گيري و تمرين هاپكيدو مي تواند باعث تاثير انعطاف پذيري در كهن سالي شود. اوج نظم و فرهنگ روحي و معنوي sun ناميده مي شود ( آرامش و متانت در يك حالت ذهني كامل و صلح جويانه ) sun  مي تواند از طريق chung ( آرامش ذهني) بدست آيد. در هاپكيدو از طريق حركت فيزيكي ( جسماني) مي توان به حالت chung رسيد بنابراين از طريق حركت فيزيكي مي توان به حالت sun نيز دست يافت به عبارتي ديگر مي توان يك حالت و شرايط روحي و رواني آرام و متمركز راحتي در حين انجام حركات قدرتمند و محكم هاپكيدو  بدست آورد و آن را حفظ كرد. هاپكيدو صرفا يك ورزش رزمي نمي باشد بلكه يك روش زندگي و يك فلسفه زندگي مي باشد. هنر جويان هاپكيدو بايد سعي كنند تابه حالت sun دست يابند. وقتي شخصي به حالت sun دست مي يابد مي تواند يك عضو مفيد و سازنده جامعه شود به همين دليل هيچ محدوديت سني در هاپكيدو وجود نداردبراي هنر جويان جوانتر توسعه و رشد فيزيكي تاكيد مي شود در حاليكه در افراد مسن تر تاكيد بر رشد و توسعه روحي رواني قرار مي گيرد.

 

 

هاپکیدو GHA

 

استاد بزرگ هی کوان لی متولد 1950 کشور کره می باشد در سن 6سالگی ورزش رزمی هاپکیدو را شروع کرده و در سال 1980 سازمانی از هاپکیدو به نام KMA Hapkidoرا در میشیگان آمریکا تاسیس کرد. استاد لی سالهای متمادی به ترویج هاپکیدو در کشورهای غربی پرداخت و حامی سبکهای هاپکیدو در غرب بود او از پیشتازان و بانیان برگزاری مسابقات بین المللی در هاپکیدو می باشد.

 

 

 

Global Hapkido Association

 

سازمان جهانی هاپکیدو GHA

 

استاد هی کوان لی با بیش از 30 سال فعالیت بین المللی در هاپکیدو سرانجام در سال 2013 نام سازمانش را به سازمان Global Hapkido Association یا هاپکیدو GHA تغییر نام داد. این سازمان سابقه برگزاری چند دوره مسابقات جهانی در هاپکیدو را دارد ، استاد هی کوان لی برای اولین بار مسابقات جهانی هاپکیدو را در خارج از کره برگزار کرد. در سال 2014 نیز مسابقات جهانی هاپکیدو GHA در میشیگان آمریکا 2016 در تایلند – 2017 در مکزیک و 2018 در لس آنجلس برگزار گردید.

 

 

سبک هاپکیدو GHA دارای تکنیکهای سلاح ، دفاع شخصی تخصصی ، افتها و بدلکاری ، آکروبات ، تکنیکهای دست و پا ، فرمهای با سلاح و بدون سلاح، مبارزات و حرکات تنفسی می باشد. همچنین سبک دارای مسابقات جهانی می باشد.

کمربندها : سبک هاپکیدو GHA دارای 9 کمربند زرد ، بنفش ، نارنجی ، سبز ، آبی ، قهوه ای ، قرمز، قرمز با خط مشکی و مشکی یا 9 Gup به شرح ذیل می باشد و هر کمربند دارای سنوات مختص خود می باشد.

 

  1. کمربندسفید به زرد : (9 TH Gup) که مدت زمان 48 ساعت آموزش کلاسی و 2ماه تمرین مستمر می باشد.

  2. کمربندزرد به بنفش( 8 TH Gup) که مدت زمان 48 ساعت آموزش کلاسی و 2 ماه تمرین مستمر می باشد.

  3. کمربند بنفش به نارنجی (7 TH Gup ) که مدت زمان 72 ساعت آموزش کلاسی و 3 ماه تمرین مستمر می باشد.

  4. کمربند نارنجی به سبز (6 TH Gup ) که مدت زمان 72 ساعت آموزش کلاسی و 3 ماه تمرین مستمر می باشد.

  5. کمربند سبز به آبی (5 TH Gup ) که مدت زمان 96 ساعت آموزش کلاسی و 4 ماه تمرین مستمر می باشد.

  6. کمربند آبی به قهوه ای ( 4 TH Gup) که مدت زمان 96 ساعت آموزش کلاسی و 4 ماه تمرین مستمر می باشد.

  7. کمربند قهوه ای به قرمز ( 3 TH Gup) که مدت زمان 120 ساعت آموزش کلاسی و5 ماه تمرین مستمر می باشد.

  8. کمربند قرمز به قرمز – مشکی ( 2 TH Gup ) که مدت زمان 144 ساعت آموزش کلاسی و 6 ماه تمرین مستمر می باشد.

  9. کمربند قرمز-مشکی به مشکی دان 1 (1 TH Gup ) که مدت زمان 168 ساعت آموزش کلاسی و 7 ماه تمرین مستمر می باشد.

در مجموع یک هاپکیدو کار بعد از گذراندن سه سال آموزش می تواند به کمربند مشکی دان 1 مفتخر گردد.

نکته : کلیه افراد عضو سبک به طریق زیر احکام رنگی را دریافت می نمایند.

 

سبک هاپکیدو GHA رسما فعالیت خود را با مدیریت جعفر نوایی از سال 1395 زیر نظر فدراسیون ورزشهای رزمی آغاز و از اردیبهشت 96 در استانهای مختلف شروع به فعالیت کرد. در این مدت کوتاه 3 مجوز شورای برون مرزی در حیطه فعالیت هاپکیدو GHA صادر گردید . اعزام به مسابقات جهانی 2017 مکزیک همراه با مدال آوری و 2 دوره بین المللی هاپکیدو و دفاع شخصی در اروپا

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در سه شنبه, 16 بهمن 1397 15:36

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

گالری پست

دیدار رسمی استاد جعفر نوایی با یوسف بهتری رییس فدراسیون انجمن های ورزشی رزمی

دیدار استاد ارشد جعفر نوایی با سرهنگ حسنقلی پور

قهرمانی انتظامی امل با مربیگری استاد جعفر نوایی

دیدار رسمی استاد ارشد جعفر نوایی با دکتر نیک بین

دیدار رسمی استاد ارشد جعفر نوایی با سرهنگ ادهمی

جعفر نوایی مسئول هاپکیدوGHA کشور از بعضی  باشگاههای تهران بازدید نمود

مسابقات قهرمانی باشگاه های شهرستان آمل

جلسه تخصصی مسئولین روابط عمومی و کمیته آزمون سبک

مسابقات باشگاه های هاپکیدو gha به مناسبت دهه فجر

پلیس کشور نپال از استاد نوایی تقدیر کرد

تدریس هاپکیدو کاران کشور نپال توسط هد مستر جعفر نوایی

افتتاحیه اولین سمینار بین المللی هنرهای رزمی هاپکیدو GHA در کشور نپال

ورود هد مستر جعفر نوایی به کشور نپال جهت حضور در سمینار بین المللی

افتخاری دیگر برای ورزش هاپکیدو کشور

سمینار فنی هاپکیدو GHA با حضور استاد بزرگ هی کوان لی در آمریکا